Βαθμίδες
Η κάθε μία από τις τάξεις φιλοξενεί παιδιά ίδιας ηλικίας και επομένως ανάλογων αναγκών και ρυθμών ανάπτυξης:
![](https://www.paidikokolegio.gr/wp-content/uploads/Παιδικό-Κολέγιο-Φωτογραφικό-Υλικό_32-768x576.jpg)
Η πρώτη και πιο τρυφερή τάξη του σχολείου μας είναι το βρεφικό τμήμα για ηλικίες από 6 μηνών έως 2 ετών.
Ο πρωταρχικός μας σκοπός είναι η ομαλή ένταξη του παιδιού στο πρώτο του σχολείο το Μοντεσσορινό Παιδικό Κολέγιο. Η τάξη μας είναι αμιγώς Μοντεσσοριανή,ώστε να δώσει τα πρώτα ερεθίσματα σε ένα βρέφος. Στο τμήμα υπάρχει και μια δεύτερη αίθουσα ανάπαυσης των βρεφών.
![](https://www.paidikokolegio.gr/wp-content/uploads/Παιδικό-Κολέγιο-Φωτογραφικό-Υλικό_26-768x1024.jpg)
Η προσχολική ηλικία σύμφωνα με τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα αποτελεί κρίσιμη και ουσιαστική περίοδο για την ολοκληρωμένη ανάπτυξη του παιδιού.
Ο παιδικός σταθμός έχει σαν πυλώνα την Μοντεσσόριανη εκπαίδευση, όπου μέσα από τον σεβασμό και την προσωπική ελευθερία του κάθε παιδιού, μαθαίνει να είναι ανεξάρτητο.
![](https://www.paidikokolegio.gr/wp-content/uploads/Παιδικό-Κολέγιο-Φωτογραφικό-Υλικό_12-768x1024.jpg)
Το Νηπιαγωγείο διαδραματίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στην προετοιμασία του παιδιού για το Δημοτικό Σχολείο.
Το σχολείο μας προετοιμάζει τα παιδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Η Μοντεσσοριανή μέθοδος που εφαρμόζουμε αναπτύσσει τον γραπτό και τον προφορικό λόγο καθώς και τις αριθμητικές ικανότητες του παιδιού. Παράλληλα το παιδί έρχεται σε επαφή και με άλλες θεματικές ενότητες όπως η τέχνη.
![](https://www.paidikokolegio.gr/wp-content/uploads/2023/10/eggatastaseis_20.jpg)